Popularność kredytów bardzo wzrasta. Mimo tego, że jakiś czas temu był kryzys finansowy to jednak teraz ludzie nadal korzystają z dobrodziejstw kredytów. Niektórzy zastanawiają się, czy zaciąganie kredytu ma jakieś pozytywne strony.

Oczywiście, że tak, bo to dzięki nim mamy możliwość zaspokojenia swoich potrzeb. Kupno mieszkania nie było by możliwe bez kredytu. Podobnie jest z budową domu, czy kupnem samochodu. Kredyty bez dwóch zdań odgrywają w naszym życiu bardzo ważną rolę. Na rynku kredytowym spotkać możemy się z ogromną ofertą kredytów. Z tego względu następuje kwalifikacja ich, która ma charakter umowny. Do tej kwalifikacji stosuje się prawie każdy banki. Nie ma co zaprzeczać, ale to w ostatnim czasie znacznie poszerzył się wachlarz kredytów.

Z tego względu kredyty dzieli się na różnego rodzaju kryteriów. Wymienić tutaj możemy przede wszystkim podział ze względu na przedmiot, formę, okres kredytowania, walutę, czy sposób zabezpieczania i częstotliwość wykorzystania i spłaty kredytu.

Okres kredytowania

Bez względu jaki kredyt zaciągamy w banku zawsze zostaje nam przedstawiony okres kredytowania. Jest to nic innego jak czas w ciągu którego naszym obowiązkiem jest spłacenie całej należności z odsetkami banku. Biorąc pod uwagę właśnie długość okresu kredytowania wyróżnić możemy trzy rodzaje kredytów. Zaliczymy tutaj kredyty krótkoterminowe, średnioterminowe oraz długoterminowe.

Jeśli chodzi o to, na jaki okres są one udzielane to nie jest to ustalone w prawie bankowym. Większość banków wprowadza własne wewnętrzne przepisy. Jeśli chodzi o kredyty krótkoterminowe, to spłata ich nie może przekroczyć roku. Więc są to kredyty nie na dużą kwotę. Zaliczamy tutaj przede wszystkim linie kredytowe, karty kredytowe. Jeśli chodzi o kredyty średnioterminowe to w niektórych bankach jest to okres do trzech lat, a w innych pięć.

Tutaj zaliczamy zdecydowanie kredyty gotówkowe. Ostatnim rodzajem jest kredyt długoterminowy. W tym rodzaju można spotkać najbardziej popularne kredyty: samochodowy, hipoteczny oraz mieszkaniowy.

Popularność kredytów

Jeśli nie możesz pozwolić sobie na zakup mieszkania, czy wyjazd na wymarzone wakacje, to warto jest się zastanowić nad możliwością zaciągnięcia kredytu lub pożyczki. Nie ma wątpliwości, że w ostatnim czasie jest to dość popularny temat. Wszystkie środki masowego przekazu o tym mówią. Zanim jednak przejdziemy do trzech najpopularniejszych kredytów to warto jest wyjaśnić czym jest kredyt .

Jest bardzo wiele definicji na jej temat, ale według definicji encyklopedii powszechnej kredyt to nic innego jak odstąpienie kredytobiorcy przez kredytodawcę określonej wartości w pieniądzu lub towarach. Oczywiście warunkiem koniecznym jest tutaj zwrot należności wraz z odsetkami. Wyróżnia się kilka a nawet i kilkanaście rodzajów kredytów. Jeśli chodzi o cel jego przeznaczenia, to możemy tutaj wyróżnić trzy najbardziej popularne. A wiec jest to kredyt hipoteczny, samochodowy, gotówkowy. Kredyt hipoteczny jest przeznaczony na zakup mieszkania, domu lub jego budowę. Jeśli chodzi o kredyt samochodowy, to jak sama nazwa wskazuje przeznaczony jest on na zakup samochodu. Kredyt gotówkowy natomiast przeznaczony jest na dowolny cel.