Wybór daty zamknięcia zależy od wielu czynników. Sprzedający w domu może ustalić datę zamknięcia kontraktu, a ty możesz stracić dom, jeśli go nie dotrzymasz. Twoje koszty zamknięcia domu mogą zależeć od Twojej daty zamknięcia, szczególnie jeśli refinansujesz pożyczkę. Jeśli stawki kredytu hipotecznego rosną, zamknięcie po tej konkretnej dacie może cię słono kosztować.


Zrozum także, że lepiej jest, jeśli możesz uzyskać dokumenty potrzebne do zamknięcia z wyprzedzeniem i przejrzeć je przed podpisaniem. To eliminuje dużą presję, ale oznacza też, że musisz zrobić wszystko co do Ciebie należy, aby szybko zamknąć pożyczkę.


Czy twoja data zamknięcia naprawdę ma znaczenie?


Jeśli masz zamiar podpisać się imieniem i nazwiskiem na umowie zakupu domu, powinieneś być szczęśliwy, że w końcu się udało. Ale zanim dotkniesz tego pióra na papierze, zadaj sobie to pytanie: czy faktycznie wszystko, co w niej zawarte mi odpowiada?


Właściwa data zamknięcia może pomóc w obniżeniu kosztów zamknięcia i da pewność, że pozostała część procesu zakupu domu wygląda jak dobrze skomponowana choreografia baletu – z tym że tutaj jest stworzona nie przez baletnice, ale przez specjalistów finansowych, prawnych i nieruchomości. Błędna data może wywołać lawinę błędów i kosztownych opóźnień. W niektórych przypadkach może nawet doprowadzić do rozpadu całej umowy (!).


Pamiętaj o pożyczkodawcy


Jeśli nie płacisz gotówką za dom, wybierz dogodną dla siebie datę zamknięcia. Większość osób decyduje się na termin zamknięcia umowy od 30 do 45 dni po zaakceptowaniu oferty - i robią to z ważnego powodu. Kredyty hipoteczne to dokument i pracochłonny proces, który wymaga od różnych graczy koordynacji wielu różnych kroków. Nawet w najlepszych okolicznościach jest to czasochłonny wysiłek.


Więc warto mieć pewien zapas na wypadek nieoczekiwanego zdarzenia – jak prośba o dodatkową dokumentację lub wykrycie usterki w domu. Jeśli nie dopuścisz wystarczająco dużo czasu, data zamknięcia może nadejść, zanim Twoje finansowanie zostanie zatwierdzone. W takim przypadku sprzedawca może anulować umowę na rzecz bardziej atrakcyjnej oferty. Chociaż większość sprzedawców zgodzi się na nową datę, czy chciałbyś podjąć ryzyko?


Z drugiej strony ważne jest, aby zamknięcie nastąpiło przed wygaśnięciem zobowiązania pożyczkodawcy, abyś mógł cieszyć się obiecaną stopą procentową. Jeśli data jest spóźniona, być może trzeba będzie wynegocjować nową stawkę - lub nawet cały pakiet pożyczkowy.