Czasy globalnej pandemii są ciężkie dla gospodarek całego świata. Przeciwdziałania rozwojowi choroby uderzyły w globalny rynek, który nie pozostał bez głębszych konsekwencji, które możemy obserwować na całym świecie. Wprawdzie rządy całego świata tworzą różnego rodzaju programy w postaci tarcz antykryzysowych jednak obostrzenia wpływają na biznesy na całym świecie. Z jednej strony większą popularność zdobyła praca w domu z drugiej strony wiele usług jak turystyka czy kosmetyka odczuły efekty obostrzeń.

Zastój gospodarek wpłyną negatywnie na zatrudnienie oraz na zarobki ludzi na całym świecie. Oczywiście jest dość spore grono ludzi, którzy zarobili jednak większość albo nie dostanie podwyżki, albo zostanie obniżony etat albo zostanie całkowicie zwolniona. Którykolwiek z powyższych przypadków oznacza mniej pieniędzy w budżecie domowym. I powyższe w skali ogólnokrajowej oznacza spadek zdolności do spłaty zaciągniętych zobowiązań.

Kiedy spada możliwość spłaty zobowiązań pierwszą rzeczą, którą należy zrobić jest próba porozumienia z kredytodawcą. Z reguły jest tak że jeśli czasy są gorsze to najprawdopodobniej za dłuższy lub krótszy czas sytuacja się poprawi. Dlatego właśnie bankom zależy na tym żeby nie stracić dobrych relacji z klientem ponieważ z jednej strony problemy klienta mogą być tylko tymczasowe z drugiej strony klient z negatywnymi odczuciami może rozprzestrzenić negatywną opinię na temat firmy.

Rozwiązań problemów ze spłatą zobowiązań może być wiele. Najpopularniejszymi z nich są wakacje kredytowe I kredyty konsolidacyjne. Stosuje się te rozwiązania w zależności od typu problemu. Jeśli firma klienta nie poradziła sobie w czasach pandemii I upadła to najlepszym rozwiązaniem dla niego będą wakacje kredytowe, ponieważ aby ponownie zyskać możliwość spłaty swoich zobowiązań będzie musiał znaleźć nową pracę co może się okazać niezbyt łatwym wyczynem ponieważ wiele firm boryka się z podobnymi problemami.

Innym rozwiązaniem na niższy popyt może być redukcja etatów poprzez obniżenie czasu pracy pracowników a co za tym idzie ich zarobków. W ten sposób pracownik takiej firmy ma pewne niedogodności w postaci obniżonego budżetu jednakże dalej może spłacać część swoich zobowiązań. Tutaj najlepszym rozwiązaniem może się okazać kredyt konsolidacyjny, czyli połączenie zobowiązań w jedno I obniżenie pojedynczej raty na dłuższy okres czasu, dzięki temu klient ma niższe raty I dalej może żyć na tym samym poziomie mimo iż mniej zarabia.