Wielu z nas coraz częściej decyduje się na oszczędzanie, a jedną z lepszych możliwości jest lokata bankowa która z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem i coraz częściej po nią sięgamy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji powinniśmy jednak dowiedzieć się na temat lokat jak najwięcej. A przede wszystkim o jej rodzajach.

Coraz częściej słyszymy o lokatach i o wielkich zyskach jakie z nich płyną. Jednak jak się okazuje na rynku jest mnóstwo różnych lokat i często nie wiemy na którą z nich się zdecydować i która będzie dla nas najlepszym i najbardziej opłacalnym rozwiązaniem. A zatem to którą lokatę wybrać powinniśmy dokładnie przeanalizować.

Na rynku mamy sześć podstawowych rodzajów lokat bankowych o których warto wiedzieć choć trochę:
Lokata terminowa

Lokata terminowa jest to typowa, zwykła lokata, jaką najczęściej proponują nam banki. Polega na tym, że przekazujemy swoje pieniądze do banku na jakiś okres czasu najczęściej od 1 dnia do kilku lat. Po upływie tego czasu otrzymujemy wszystkie swoje pieniądze wraz z należnymi odsetkami, które, w zależności od wybranej przez nas lokaty, wynoszą od 1% do nawet 5%. Lokata terminowa jest jedną z najlepszych lokat, daje ona również największe zyski, co najważniejsze bez zbytniego ryzyka. Jednak jak wszystkie produkty bankowe ta też posiada swoje plusy i minusy.

Lokata dynamiczna
Lokata dynamiczna, ta lokata jest niżej oprocentowana od lokaty terminowej. Decydując się na nią otrzymujemy odsetki w zamian za trzymanie pieniędzy w banku, możemy również w każdej chwili wypłacić swoje pieniądze bez narażenia się na ich utratę.

Lokata pieniężna
Lokata pieniężna to lokata w której bank zatrzymuje klientowi zgromadzone na specjalnie stworzonym do tego koncie pieniądze aż do osiągnięcia pewnego zysku.

Lokata z dopłatą
Lokata z dopłatą ta lokata różni się od innych lokat bankowych tym, że możemy do niej, dopłacać co pewien czas jakieś sumy pieniędzy, które również podlegają oprocentowaniu.

Lokata rentierska
Lokata rentierska jak się okazuje została stworzona specjalnie dla rentierów, skąd też zaczerpnęła ona swoją nazwę. Lokata ta polega na tym, że tak jak w każdej innej lokacie wpłacane są pieniądze, jednak wypłacić możemy je co jakiś czas, a nie, jak to zazwyczaj bywa w przypadku innych popularnych lokat, w jednej transzy.

Lokata dwuwalutowa
Lokata dwuwalutowa – to jak się okazuje jedyna z wyżej wymienionych lokat, która nie gwarantuje nam zysku. Polega ona na tym, że włożone pieniądze są przewalutowane na alternatywną walutę. Cały zysk w większości opiera się tylko i wyłącznie na kursach walut, więc tego typu lokaty dwuwalutowe są polecane przede wszystkim dla osób o mocnych nerwach.

Jak się okazuje nawet tak nieskomplikowana operacja jak założenie lokaty wymaga odrobiny wiedzy i analizy, a banki raczej nam w tym nie pomagają, dlatego wcześniej warto zaciągnąć wiedzy na ten temat aby wybrać dla siebie lokatę najbardziej korzystną.