Często życie stawia nas przed koniecznością zaciągnięcia długoterminowego, wysokiego kredytu w celu kupna własnego mieszkania. Nic dziwnego – w końcu koszty wynajmu mieszkania to zwykle tyle, co jedna rata kredytu, a każdy woli płacić za własnościowe mieszkanie, niż za możliwość mieszkania na czyimś terenie. Zanim podejmiemy decyzję, analizujemy mnóstwo ofert kredytowych wybierając tę najwłaściwszą. Często jednak sami nie wiemy, wśród jakich kredytów wybierać, czym się różni kredyt hipoteczny od kredytu na dowolny cel? Jaki będzie korzystniejszy przy kupnie mieszkania?

Otóż, kredyt hipoteczny zobowiązuje nas do zastawienia nieruchomości, na przykład tej, którą zamierzamy kupić. Jest to korzystny kredyt, którego głównym zabezpieczeniem jest hipoteka. Kredyt taki możemy wykorzystać nie tylko na kupno mieszkania, które pójdzie pod zastaw. Również mając własny dom możemy go zastawić, a przyznaną gotówkę przeznaczyć na dowolny cel, na przykład na spłatę innych kredytów.

Kredyt na dowolny cel może być udzielony nawet w większej kwocie, i jego podstawową zasadą jest to, że możemy go wykorzystać, zgodnie z definicją, tak jak nam się podoba. Nie musimy się określać, czy chcemy za te pieniądze wyremontować dom, kupić działkę, czy wyjechać na wakacje. W taki sposób możemy pożyczyć nawet około 200 tysięcy złotych! Takie rozwiązanie może być idealne dla osób, które mają już zaoszczędzonych trochę pieniędzy na lokacie, i potrzebują jedynie „dozbierać” pewną kwotę, na przykład do zakupu mieszkania. Wbrew pozorom, jest wiele takich osób, dla których kredyt hipoteczny to zbyt duże zobowiązanie, a inne kredyty nie zapewniają odpowiedniego komfortu, na przykład każąc deklarować się, na co ma zostać przeznaczony kredyt, czy wręcz przedstawiać dowody zakupu. Na szczęście nie musimy być biegli i obeznani w sprawach kredytów, jeśli myślimy o ich zaciągnięciu – banki posiadają specjalnych doradców kredytowych, których zadaniem jest darmowa pomoc wszystkim poszukującym idealnego sposobu finansowania swoich marzeń, do wyboru najwłaściwszej dla nich opcji. Decyzja o potrzebie zaciągnięcia kredytu zwykle przychodzi nam dość szybko – na przykład, gdy rysuje się przed nami oferta kupna okazyjnego mieszkania. Jednak określenie się co do rodzaju kredytu jest już bardzo trudne.