Kredytobiorca pragnie podpisywać z bankiem detalicznym umowę na jasnych, profesjonalnych zasadach. Banki detaliczne w tym punkcie są akurat mocno rygorystyczne. Muszą przestrzegać elementów związanych z prawem bankowym. Banki detaliczne nadzoruje poza tym Komisja Nadzoru Finansowego oraz Narodowy Bank Centralny. Niestety to wcale nie taka dobra wiadomość z punktu widzenia przeciętnego kredytobiorcy, ponieważ banki nie każdemu człowiekowi udzielą finansowania. Trzeba bowiem spełniać określone warunki, minimalizujące ryzyko poważnej instytucji finansowej. Warto rozumieć niektóre narzędzia do zabezpieczania interesów kredytobiorcy. W artykule ocenisz ich wartość i praktyczny aspekt zastosowania.

Duża odpowiedzialność leży po stronie przeciętnego kredytobiorcy

Standardowo kredytobiorca ponosi spore koszty w zakresie wzięcia dodatkowej gotówki z banku detalicznego. Kredytobiorca klasycznie płaci prowizję, uzależnioną zwyczajowo od kwoty zobowiązania. Możesz nawiązać szerszą współpracę z bankiem detalicznym i np. otworzyć w instytucji finansowej rachunek osobisty lub założyć minimalistyczną lokatę. Wtedy z dużym prawdopodobieństwem obniżysz ostateczną prowizję. W bankach detalicznych oprocentowanie nominalne kredytu nie może wynosić więcej niż wynoszą ustalenia Narodowego Banku Polskiego. Banki detaliczne nie mogą w porównaniu do sektora pozabankowego tworzyć dodatkowych, dziwnych opłat, wprowadzających ludzi do spirali zadłużenia. Z tego powodu współpraca z bankiem to pewność, bezpieczeństwo, doradztwo merytoryczne. Jeżeli bank podnosi większe ryzyko będzie chciał ubezpieczyć dodatkowo kredyt gotówkowy lub nawet zmusi cię do podpisania weksla. Uważaj na weksle, ponieważ w momencie braku spłaty kredytu bank może wpisać do weksla dowolną kwotę i domagać się jej zwrotu. Tak przynajmniej wygląda wersja uproszczona tego narzędzia.

Masz do dyspozycji wiele profesjonalnych narzędzi optymalizujących kredyt gotówkowy

Masz problemy z płynnością gospodarstwa domowego i jednocześnie spłacasz kredyt? Poproś bank o zorganizowanie wakacji kredytowych, podpisz aneks do umowy, zapewnij sobie konsolidację lub refinansowanie zobowiązania. Uprzedzaj instytucję finansową o kłopotach, a doradcy zupełnie inaczej na ciebie spojrzą. Banki mają do czynienia na co dzień z takimi sytuacjami i nie lubią, kiedy problemy zgłaszane są w ostatniej chwili. To po prostu działa na twoją niekorzyść. Poza tym daj sobie czas na porównanie wszystkich ofert kredytów gotówkowych w bankach. Oceniaj je pod względem RRSO, własnych możliwości dochodowych, dodatkowych warunków. Przygotuj też na wszelki wypadek plan awaryjny, gdyby jednak nastąpiły kłopoty finansowe. Uczciwość i analiza kredytowa popłacają. Artykuł zapewnił ci profesjonalną wiedzę ekonomiczną o technikach optymalizacji kredytów gotówkowych. Czy wykorzystasz ten potencjał praktycznie? Nigdy nadmiernie nie ryzykuj, jeżeli chodzi o szybkie pożyczki.