Dzięki kredytom można sfinansować działalność gospodarczą, kupić sobie dom, mieszkanie, samochód, czy też wybrać się na wycieczkę. Jednym z kredytów z jakich można skorzystać jest kredyt konsumencki. Jest to kredyt, który udziela bank konkretnej osobie fizycznej, która chce przeznaczyć pieniądze na cel prywatny. W Polsce kredyty konsumenckie maja specjalne regulowania za pomocą ustawy. Są tam zawarte bardzo szczegółowe określenia dotyczące tego typu kredytów.

Co zaliczamy di kredytów konsumenckich

Wśród kredytów konsumenckich można wymienić kilka różnych instrumentów finansowych. Jednym z nich są pożyczki. Są one droższą formą kredytu, ale co ciekawsze do ich wzięcia nie potrzebujemy żadnej umowy. Oprócz pożyczek za kredyt konsumencki uważa się kredyty, które mają uwarunkowania zawarte w prawie bankowym. Bardzo ważne jest, że kredyt konsumencki nie może być wyższy niż kwota 255,550 złotych. Jest to wymóg konieczny, aby można było taki kredyt otrzymać. Kredyt może być uwarunkowany rachunkiem bieżących, ale także może być związany z kartą kredytową.

Co musi znaleźć się w umowie kredytu konsumenckiego

Kredyt konsumencki musi być zawarty w formie umowy. Powinna ona zawierać wiele ważnych elementów, bez których jest po prostu nie ważna. W umowie muszą zostać określone wszystkie najważniejsze dane kredytodawcy i kredytobiorcy. Musi być również określone jaka jest wysokość kredytu, w jaki sposób będzie on spłacany i w jakim czasie spłacony zostanie. Bardzo ważne jest, aby w umowie zostało określone oprocentowanie kredytu i ewentualne jego zmiany. Powinniśmy zwrócić na to szczególną uwagę, aby po podpisaniu umowy kredytowej nie okazało się, że mamy bardzo wysoki procent w skali roku. Bank musi wykazać w umowie jakie są wszelkie opłaty oraz prowizje, które wiążą się z naszym kredytem. Musimy mieć jasny obraz tego za co będziemy płacić i ile będziemy płacić. Podpisując umowę powinniśmy sprawdzić jaki jest całkowity koszt kredytu oraz RRSO. W umowie nie może też zabraknąć informacji o ewentualnym zabezpieczeniu kredytu. Musi być określone, czy kredyt jest ubezpieczony i jakie wiążą się z tym opłaty. Kredytobiorca musi mieć czarni na białym jakie dodatkowe koszta są związane z kredytem na jaki się zdecydował. Jako osoba, która bierze kredyt powinniśmy wiedzieć, że mamy pełne prawo do tego, aby spłacić go przed terminem. Możemy to zrobić w każdej chwili i na co należy zwrócić uwagę, to fakt, że za wcześniejszą spłatę bank nie powinien wziąć od nas żadnej prowizji. Należy o tym pamiętać.